Mina favoriter (0)

Semesterhus/stuga "Lillstugan Huså", Järpen, Jämtland
Objektnummer: 3621

Map

5 Personer
2 Sovrum
60 m²


per vecka

SEK 3510 - 4290
Privat annonsör Boka nu!

Upptäck den svenska fjällvärlden!

Bostaden finns på gård med djur i byn Huså, som ligger mellan Åreskutan och Kallsjön. Huvudbyggnaden består av sängkammare med två bäddar, möblerat allrum där även den tredje bädden finns. Köksavdelningen är i anslutning till allrummet och är förutom elspis, utrustad med kyl och frys . Givetvis finns där normal utrustning för matlagning samt matporslin och vad som hör till, när man vill servera en måltid för 5 personer.

Med extra sängplatser avses två bäddar i en intilliggande friggebod.

Från mitten av 1700-talet fram till slutet av 1800 talet framställdes här koppar och byn var tidvis mellannorrlands största arbetsplats. Bruksherrgården, med bruks och mineralmuseum är tillsammans med Fröå gruva besöksmål för såväl turister och ortsbefolkning.

En sjötur med båten Drottning Sophia är också något man ogärna missar. Fjällnaturen med allt vad det innebär har man givetvis tillgång till och dessutom alldeles gratis. Du har tillgång till en liten plastbåt för två personer om du vill ut på sjön. Fäviken, en gång Sveriges största gods ligger en mil härifrån. En vecka varje sommar pågår där Fäviken Game Fair ,en stor jakt,fiske och friluftsmässa.
Lite längre bort; Åre, Vålådalen, Njarka lappläger, Musolles museum , Tännforsen, Ristafallen, Kolåsen, Fjällbete, Frösön, Östersund och Storsjöyran. Listan kan göras lång. Det är bara att välja.

  • Tågstation 25 km
  • Flygplats 110 km
  • Restaurang 25 km
  • Fiskeplats 0 m
  • Badplats 0 m
  • Tennisbana -
  • Golfbana 40 km
  • Skidlift 0 m
  • Livsmedelsbutik 25 km
  • Närmsta granne 0 m

Ytterligare information

  • 2 sovrum (1. med två enkelsängar, 2. friggebod med två enkelsängar) Allrum med en enkelsäng.
  • Bytesdag lördag. Objektet hyrs endast ut veckovis.
  • Roddbåt ingår i hyran.

Utrustning

  • Självhushåll

  • Dubbelsäng

  • Enkelsäng

  • Våningssäng

  • Spjälsäng

  • Bäddsoffa

  • Spis

  • Ugn

  • Kylskåp

  • Frys

  • Diskmaskin

  • Mikrovågsugn

  • Kaffebryggare

  • Dusch

  • Badkar

  • WC

  • Mulltoa/Torrtoalett

  • Tvättmaskin

  • Torktumlare

  • Bastu

  • Simbassäng

  • Luftkonditionering

  • TV

  • Satellit-TV

  • Internet

  • Öppen spis/Kakelugn

  • Balkong

  • Terrass

  • Bilparkering

  • Trädgårdsmöbler

  • Grill

  • Cyklar

  • Båt/Kanot

  • Motorbåt/Båtmotor

  • Rökning

  • Hund tillåtet

    Mer utrustning

    Radio

    Pris

    Tid från-till Varje vecka i Varje natt i Bytesdag Minst antal nätter Rabatt
    2012-05-25 -
    2012-06-23
    3.510 SEK 700 SEK Varje dag 3 ---
    2012-06-23 -
    2012-08-04
    4.290 SEK 885 SEK Lördag 7 ---
    2012-08-04 -
    2012-12-15
    3.510 SEK 700 SEK Varje dag 3 ---
    2012-12-15 -
    2013-01-14
    4.290 SEK 885 SEK Lördag 7 ---
    2013-01-14 -
    2013-02-25
    3.510 SEK 700 SEK Varje dag 3 ---
    2013-02-25 -
    2013-03-03
    4.290 SEK 885 SEK Lördag 7 ---
    2013-03-03 -
    2013-03-24
    3.510 SEK 700 SEK Varje dag 3 ---
    2013-03-24 -
    2013-04-14
    4.290 SEK 885 SEK Varje dag 5 ---
    2013-04-14 -
    2013-05-25
    3.510 SEK 700 SEK Varje dag 3 ---

    Semesterhus/stuga "Lillstugan Huså", Järpen, Jämtland

    Objektnummer: 3621

    Vissa alla

    Göm alla

    • Detta objektDetta objekt
    • Andra objektAndra objekt
    • AirportAirport
    • Train stationTrain station
    • Bus stopBus stop
    • SubwaySubway
    • Guest HarborGuest Harbor
    • Other TransportationOther Transportation
    • Golf CourseGolf Course
    • Tennis CourtTennis Court
    • Fishing SiteFishing Site
    • Miniature golfMiniature golf
    • Boat RentalBoat Rental
    • Bicycle PathBicycle Path
    • Hiking TrailHiking Trail
    • Bridle PathBridle Path
    • Cross Country Ski RunCross Country Ski Run
    • Canoo PathCanoo Path
    • Snow ScooterSnow Scooter
    • Ski SlopeSki Slope
    • Ski LiftSki Lift
    • Local Recreation AreaLocal Recreation Area
    • Other SportsOther Sports
    • Bathing AreaBathing Area
    • Town CenterTown Center
    • Other NatureOther Nature
    • ChurchChurch
    • MuseumMuseum
    • TheatreTheatre
    • Culture PointCulture Point
    • Nature PreserveNature Preserve
    • SightsSights
    • Other CultureOther Culture
    • Grocery StoreGrocery Store
    • Gas StationGas Station
    • Other StoresOther Stores
    • Coffee shopCoffee shop
    • RestaurantRestaurant
    • Other GastronomyOther Gastronomy
    • Closest NeighbourClosest Neighbour
    • LakeLake
    • SeaSea
    • RiverRiver
    • OtherOther
    Gå till objekt

    Jämtland

    Landskapet Jämtland ligger i nordvästra Sverige och bestĺr av tre geografiska omrĺden: berg i väster, skogsomrĺden i öster samt ett kulturlandskap runt om landets femte största sjö, Storsjön.
    Historiskt och geografiskt var framförallt de sprĺkliga och kulturella förbindelserna till det norska landskapet Trřndelag starkare än de till dem närliggande svenska landskapen. Av den anledningen och det faktum att Jämtland fram till ĺr 1470 var ett nästintill självständigt rike, finns sedan 1960-talet rörelsen ”Republik Jämtland”, som har uppnĺtt att länet har en egen president (trots ogillande frĺn Sverige). Vidare manifesteras självständighetsrörelsen med en egen flagga samt ett eget sprĺk- Jämtska (dock definieras denna allmänt som en dialekt)
    Jämtland erbjuder sina besökare sommar som vinter intressanta semestermöjligheter. Om sommaren rekommenderar vi de omfattande vandringslederna och att prova pĺ vattensporter av olika slag. ”Inlandsvägen” samt ”Vildmarksvägen” löper bĺde genom landskapets orörda natur och är en upplevelse för sig. Storsjön, som är förbunden med Indalsälven är inte bara utmärkt för fiske utan lämpar sig även väl för kanotturer. Vid Indalsälven ligger ocksĺ Tännforsen, ett 38 meter högt vattenfall. I bergen är det upp till bevis för alla klättrare och den som vill kan köra ned med mountainbike. De av er som vill uppleva älg och björn i det vilda kan ĺka pĺ vildmarkssafari.
    Om vintern lockar regionen med sitt stora utbud av vintersportmöjligheter: skidĺkning i bergen, isfiske pĺ Storsjön, vintervandring i skogen eller varför inte prova pĺ hundspannsĺkning.
    Dock Jämtland är mer än bara natur. Ĺrligt firas i Östersund, tillika huvudorten, festivalen ”Storsjöyran”. Det är Sveriges första och största musikfestival som under sina 10 dagar lockar ca 300 000 besökare.
    Är man kulturellt intresserad finner man i orten Överhogdal Europas äldsta gobelänger, de enda frĺn Vikingatiden. I Glösa har vi en 6000 ĺr gammal hällristning som föreställer 45 älgar. Den som vill lära sig mer om Samernas kultur kan i Häggsjönas besöka replikan av ett samiskt läger och bli försedd med rĺdjurskött och fisk frĺn bergssjöarna och floderna.
    Besök Jämtland, här finns nĺgot sommar som vinter, oavsett ĺlder och intresse!

    Boka nu!

    Svenska regioner

    Medlemskap / Kooperationer

    Laddar...