Exklusivt boende på Gotland
Här finns något för er som söker ett annorlunda och lite exklusivt boende i en gammal gotländsk strand- och herrgårdslik miljö. Du kan njuta av havet och soluppgången från balkongen om morgnarna och ta ett glas vin innan middagen på den stora altanen i väster och sedan slappa med hela familjen i solnedgången.
Har ni mycket stora ytor inne som ute. Huset som innehåller sal och stort lantgårdskök med öppen brasa samt 4 sovrum och stora hallar renoverades 2006 och har en charm av lite fransk-gotländsk snitt.
Det finns 3 sovrum med 2 bäddar i vardera och ett fjärde med två 120 sängar, plus en barnbädd.( ett familjerum) I övre hallen finns ytterligare en bädd, samt bäddar i salen. Tv och radio/CD finns, men dock ingen internetanslutning. Köksutrustning består av spis, ugn, kyl och frys samt diskmaskin, mikro, kaffe och vattenkokare. Liksom ytterligare utemöbler i trädgården och på stranden.
Badrummet innehåller duschhytt och toalett uppe och ytterligare en toalett i nedervåningen samt ett nytt duschrum i källaren. Utöver detta finns det en tvättstuga med torktumlare.
I den stora trädgården i anslutning till altanen finns grill att tillgå. Klätterträd för barn, kubb, krocket eller boule finns att spela samt även studsmatta och fotbollsmål.
Miljön är unik och till gården finns strandmarker om 700 meter med en långgrund strand. Möjlighet till morgondopp för den som gillar läget eller för barn att gå ner och fiska, gräva i strandkanten eller plaska. Det finns bord och stolar att slå sig ner i när som. I övrigt kan du springa, vandra eller bara sitta still och njuta av fågellivet. Det finns örn, gäss, häger och tranor i viken. För dig som har häst finns stallplats att hyra på gården. Här finns även en belyst ridbana och ridinstruktör för dressyr och hoppning. Välkomna till ett unikt boende!
-
34 km
4 km
0 m
0 m
7 km
6 km
-
4 km
0 m
Ytterligare information
- 4 sovrum (1. med två enkelsängar 90 cm, 2. med två enkelsängar 90 och 105 cm, 3. med två enkelsängar 90 cm och juniorsäng 70 x 190 cm, 4. med två enkelsängar 120 cm samt juniorsäng)
- Hall med en enkelsäng 80 cm, två bäddsoffor 90 cm i salen.
- Bytesdag lördag.
- Slutstädning ingår i hyresbeloppet.
Utrustning
Självhushåll
Dubbelsäng
Enkelsäng
Våningssäng
våningssäng finns för barn i familjerumSpjälsäng
spjälsäng finns att hyra för 75 SEKBäddsoffa
Spis
Spis med fyra plattorUgn
Kylskåp
Frys
Diskmaskin
Mikrovågsugn
Kaffebryggare
Dusch
Badkar
WC
Mulltoa/Torrtoalett
Tvättmaskin
Torktumlare
Bastu
Simbassäng
Luftkonditionering
TV
Satellit-TV
Internet
Öppen spis/Kakelugn
Balkong
Terrass
Bilparkering
Trädgårdsmöbler
Grill
Cyklar
Båt/Kanot
Motorbåt/Båtmotor
Rökning
Hund tillåtet
Mer utrustning
Cd-spelare, Brödrost, ÖvrigtDet finns diskmedel, diskborste samt disktrasa och en kökshanduk vid ankomst. Värden tillhandahåller hushållspapper samt toapapper vid ankomst. I övrigt får man själv fylla på dessa ting efterhand., Vattenkokare, Senioranpassad, Torkskåp, Privat strand, RidningDu kan medföra egen häst för uppstallning samt få ridinstruktör i hoppning och dressyr, Veranda, DepositionsavgiftDepositionsavgift om 1000 kr som återfås om allt är helt senast inom 7 dagar., VedVed till brasorna kan köpas. En säck 50 kr, SlutstädningSlutstädning ingår i hyresbeloppet., Radio, ExtrabäddTvå extrabäddar samt möjlighet att hyra spjälsäng eller resesäng för spädbarn. kan också hyra barnstol för 50 kr styck
Pris
| Tid från-till | Varje vecka i | Varje natt i | Bytesdag | Minst antal nätter | Rabatt |
|---|---|---|---|---|---|
|
2012-05-25 - 2012-06-09 |
11.440 SEK | 1.690 SEK |
Lördag |
7 | --- |
|
2012-06-09 - 2012-06-30 |
15.600 SEK | 2.230 SEK |
Lördag |
7 | --- |
|
2012-06-30 - 2012-08-04 |
19.500 SEK | 2.795 SEK |
Lördag |
7 | --- |
|
2012-08-04 - 2012-08-18 |
18.200 SEK | 2.600 SEK |
Lördag |
7 | --- |
|
2012-08-18 - 2012-10-06 |
13.000 SEK | 1.860 SEK |
Lördag |
7 | --- |
|
2013-03-31 - 2013-05-25 |
11.440 SEK | 1.690 SEK |
Lördag |
7 | --- |